czwartek, 29 listopada 2012

Międzyszkolny konkurs "Zabawy słowem''


Wczoraj w Gimnazjum nr 1 w Inowrocławiu odbył się międzyszkolny konkurs ,,Zabawy słowem''. Uczestniczyły w nim wszystkie szkoły podstawowe, w tym nasza Szóstka. Przedstawiciele grup zebrali się w "sali tradycyjnej" o godzinie 12:45. Mieliśmy chwilę odpoczynku, łyk ciepłej herbaty, a po 10 minutach rozpoczęcie. Organizatorzy uświadomili nas, że po trzech zadaniach odbędzie się przerwa. Po zajęciu miejsc w sali poszczególne grupy dostały ,, złamanego węża '', polegał on na stworzeniu wyrazu tak, aby ostatnia litera poprzedniego, tworzyła nowy. Jako drugą rywalizację otrzymaliśmy związki frazeologiczne,  które przed zabawami musieliśmy sobie przypomnieć. Za to zadanie mogliśmy otrzymać ,, bonus '' , czyli grupa, która wykona zadanie jako pierwsza, otrzymywała dodatkowy punkt. Trzecia rozgrywka polegała na tworzeniu wyrazów, jednak utrudnieniem były ,, przeklęte kostki '' , którymi trzeba było wylosować litery.  Z każdych liter, które się trafiły, musieliśmy utworzyć jak najwięcej wyrazów. Organizatorzy po trzech rozgrywkach oceniali prace różnych szkół, uczniowie w tym czasie mieli krótką przerwę. Po odpoczynku czekały na nas kolejne wyzwania. Pierwszym z nich było ,, tajemnicze pudełko '', w którym znajdowała się kartka z rysunkiem. Celem zadania było odgadnięcie przysłowia, które znajdowało się na papierze. Drugie zadanie okazało się znacznie łatwiejsze od poprzednich, ponieważ mieliśmy przed sobą kartkę z 7 przysłowiami, wystarczyło opisać każde z nich. Za to zadanie można było zdobyć  bonus, o którym wspominałem. Trzecim, ale za to zdecydowanie zabawniejszym, było napisanie krótkiego, zabawnego przepisu, na udane, wesołe święta. Niestety, był to koniec zadań, ale bawiliśmy się świetnie. Po krótkiej naradzie organizatorów odbyło się ogłoszenie wyników. Walczyliśmy ze Szkołą Katolicką o trzecie miejsce! Jako dogrywkę uznano zadanie z przysłowiami. Zdenerwowani czekaliśmy na wynik dogrywki, na chwilę zapadła cisza, i krzyk: Wygraliśmy! Organizatorzy zaprosili kolejno wszystkie osoby po odebranie dyplomów, książek i nagród pocieszających, więc żadna szkoła nie wyszła z pustymi rękami. :)  

W naszym składzie byli: Zuzanna Pawłowska , Tomasz Mierzwa i Wiktor Rzeczkowski.

Wyniki :
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 9
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 6

Chciałbym, aby częściej były organizowane konkursy ,, zabawy słowem '', ponieważ uczą one pracy w zespole, wspólnego porozumiewania się oraz  podstaw frazeologii.

Wiktor :)

sobota, 24 listopada 2012

Blogi!

Witajcie blogi!
Nareszcie możemy już zakładać blogi na platformie CEO. W tym roku jako doświadczeni blogerzy mamy przyjemność po raz drugi prowadzić blogi w programie "Szkoła z klasą 2.0". Myślę, że ten rok będzie inny pod wieloma względami. W klasie VI c są już cztery blogi:
Kto jeszcze przyłączy się do nas? Wszystkie podpowiedzi znajdziecie na blogu naszej pani koordynator TIK na polskim
Zachęcam

 Ulka :-)

niedziela, 18 listopada 2012

Nasze pierwsze zadanie

Na ostatniej lekcji języka polskiego rozmawialiśmy właśnie o tym Jak ocenić wiarygodność stron internetowych?. Temat jest nam bardzo potrzebny, ponieważ dużo pracujemy w Internecie, więc musimy umieć oceniać wiarygodność źródeł. Pani polonistka zadała nam to zadanie już wcześniej, mieliśmy kilka dni na zebranie materiału, a ostatnio przedstawialiśmy efekty naszej pracy w klasie. W grupy mogliśmy dobierać się sami.
Każdy zespół miał za zadanie wyszukać linki związane z ortografią i wkleić je do dokumentu utworzonego w Google Docs. Oprócz tego musieliśmy je obejrzeć i  napisać o nich kilka zdań. Kolejnym elementem zadania było poszukanie materiałów na temat oceny wiarygodności źródeł, zapoznanie się z nimi i przygotowanie do dyskusji na ten temat w klasie. Jako notatkę zapisaliśmy w tym samym dokumencie kilka punktów o tym, jak rozpoznawać wiarygodne źródła.

Przebieg lekcji
Na początku lekcji pani zapytała, czego się sami nauczyliśmy w domu. Było kilka rąk w górze. To wystarczyło, aby zorientować się, że jesteśmy średnio przygotowani do lekcji. Rozpoczęliśmy prezentowanie efektów pracy zespołowej.
Pierwsza prezentowała grupa Tomka. Mieli dużo linków i dobrze się przygotowali, chociaż tak jak u każdego były drobne błędy. Po nich weszła moja grupa. Nie miałyśmy dużo linków, ale nasze źródła były ładnie opisane. Potem Ula razem z Kingą zaczęły prezentować swoją pracę i jako jedyne skończyły z oceną celującą. Na koniec pani pokazała prezentacje osób, które robiły to samo zadanie samodzielnie. Większość chciała jednak poprawić i przedstawić na jutrzejszej lekcji. Wszystkim poszło dość dobrze. 
                                                                                                          Zuzia

niedziela, 11 listopada 2012

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II Rzeczpospolitej przywrócone w 1989 roku. Święto Niepodległości jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.







brak autora, Wikipedia, licencja CC- BY- SA- 3.0




                          

                                                                                                                                                    Zuzia

czwartek, 8 listopada 2012

Zadanie dla Was


Jak już wspomniałam na lekcji, proponuję Wam uczenie się w małych zespołach. Spróbujcie nauczyć się rozpoznawania wiarygodnych i rzetelnych stron internetowych. Wasze umiejętności zweryfikujemy w klasie na lekcji we wtorek.
  1. Pracujcie w małych zespołach (2 - 4 osoby).
  2. Lider zakłada dokument tekstowy w Google Docs, zaprasza członków zespołu i nauczyciela.
  3. W dokumencie gromadzicie linki do stron internetowych z ortografii. Przy każdym z nich napiszcie 2-3 zdania, co na danej stronie można znaleźć. 
  4. Poszukajcie materiałów na temat wiarygodności stron internetowych. Zredagujcie notatkę (w tym samym dokumencie) lub ją narysujcie (dowolny program komputerowy) na temat: Jak rozpoznać wiarygodne strony?
  5. Na podstawie notatki spróbujcie ocenić wiarygodność stron zgromadzonych w linkach. Przygotujcie się do dyskusji w klasie.
A może ktoś zechce stworzyć klasową tablicę internetową z ortografii, to polecam stronę pinterest 

Termin zadania 13.11.2012 r (wtorek)

W razie wątpliwości, proszę korzystać z komentarzy :) 
Powodzenia!

Pierwsza próba

      Na dzisiejszym projektowaniu omawialiśmy test egzaminacyjny, który robiliśmy dwa tygodnie temu. Test był podzielony na zadania zamknięte i otwarte. Były również dwa zadania ze standardu pisanie. Testy nie wypadły najgorzej. W naszej grupie najwyższym wynikiem było 37 punktów, który otrzymały dwie osoby, a najsłabszy 14 punktów, który również otrzymały dwie osoby. Reszta wyników ciągnęła się między dwudziestoma, a trzydziestoma punktami. Mój wynik był właśnie jednym z tych najlepszych. Uważam, że test nie był trudny. Rozłożyłam się tylko m.in. na zadaniu ze słownikami. To oznacza, że muszę dokładniej pomyśleć jeśli będę miała odpowiedzieć na pytanie dotyczące słowników. 
      Niektóre osoby były dumne lecz niektóre były zawiedzione swoimi wynikami. Chociaż w końcu uczymy się na własnych błędach. Na razie była to tylko rozgrzewka. Próbny test będzie niedługo, ale nie trzeba się niczym martwić :).
                                                                                                                                         


  




WolfS♡ul_flickr_licencja CC-BY-NC-ND 2.0









                                                                                                                                                Zuzia